Rady dotyczące rozmowy o pracę na stanowisku nauczyciela


Moi drodzy nadszedł ten piękny dzień otrzymałeś dyplom ukończenia studiów wraz z możliwością bycia nauczycielem. Marzenie zaczęło się urzeczywistniać, rozsyłasz CV oraz listy motywacje i bum... Dzwoni do Ciebie pani z sekretariatu i zaprasza na rozmowę w szkole i nadchodzi pierwszy stres jak ja sobie poradzę, przecież jestem dopiero po studiach..

"Więcej wiary, należy walczyć o swoje marzenia"

Oto kilka moich rad:
✏ Po pierwsze dyrektor szkoły, jak już Ciebie zaprosił to spodobało mu się twoje CV, a to wielki plus, więc nie panikuj. (Moja rada jest taka, że jak wysyłałeś CV to podkreśloną i pogrubioną czcionką, zaznacz swoją specjalizacje, oraz dodaj linijkę jakie przedmioty możesz uczyć, to ważne!). Pamiętaj, weź ze sobą CV w ładnej prostej teczce ( hmm ładna oznacza czystą, bez misiów i innych udziwnień).

🎒 Po drugie wizerunek nauczyciela to schludny, ładny i dobrze zadbany. Nie oznacza to od razu ubioru w najnowsze kreacje wyszukanych marek. Na rozmowę nie przychodź galowo. Ubierz się w granatowe ubrania, ten kolor wzbudza zaufanie, może być kremowa sukienka, ale nie za krótka, zadbane buty (wybierz niższy obcas). Biała koszula i czarna spódnica odchodzą do lamusa. Makijaż bardzo neutralny, ale błyszczyk skupi uwagę na ustach. 

✏Przygotowania do rozmowy; podejdź do tego bardzo poważnie, weź notatnik, dużą kawę i przejrzyj stronę szkoły (przeczytaj historię, tradycje, zasady panujące itd.). Poczytaj o projektach, kołach naukowych, na pewno spotkasz się z pytaniem o charakter szkoły, dlaczego chciałaby pani/pan w niej uczyć. Zrób notatki i po prostu się przygotuj.

 🎒Czwarta wskazówka: pomyśl o swoich atutach, zainteresowaniach co możesz wnieść do szkoły, czego w niej brakuje, a ty możesz zacząć. Koło finansowe, fotograficzne lub koło małego przyrodnika-zdobywcy i inne...

✏Piąta, ostatnia i najważniejsza wskazówka. Przygotuj się na ciężkie pytania: cytuje to co padło na mojej rozmowie:
      - "Jest pani młoda, prosto po studiach, jak ma pani zamiar utrzymać dyscyplinę?" Nie pamiętam już co odpowiedziałam, ale wiem na pewno trzeba być szczerym, nie można się spouchwalać, trzeba być mentorem,  nie kumplem. ( U mnie było dosyć dziwnie bo na pierwszym roku pracy między klasą w technikum, którą uczyłam, a mną prosto po studiach było tylko 4 lata różnicy..... i jak tu zachować powagę).
       -"Jakim nauczycielem chciałaby pani być?" I tutaj warto znać style wychowania i rodzaje nauczycieli:
"-liberalny styl wychowania, nauczyciel opiekun, który nie stawia wymagań
-autorytarny styl wychowania, nauczyciel policjant, wrzeszczy i grozi
-autorytatywny  styl wychowania, nauczyciel przewodnik
-facylitacyjny styl wychowania, nauczyciel ułatwiający zadania."
(Jak przetrwać w szkole? Przewodnik dla nauczyciela, 2008, 55-62)

Pamiętam, że pomieszałam 3 style, że chciałabym być przewodnikiem, pomagać, wzbudzać zainteresowanie poprzez swoje nauczanie, ale chciałabym zachować dyscyplinę.

Mam nadzieję że moje rady pomogą wam w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, w końcu bycie nauczycielem to nasze marzenie.

Pozdrawiam,
Patrycja.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zeszyt wychowawczy klasy

Ciekawe godziny wychowawcze!

Pierwsze zebranie w szkole jako wychowawca o zgrozo... Jak je przetrwać? Jak się na nie przygotować?